2. září 2011

Život se psem není pod psa - Konrad Lorenz

Konrad Lorenz byl rakouský zoolog a zakladatel nové biologické disciplíny - etologie. Za fyziologii a medicínu dostal v roce 1973 Nobelovu cenu. Měl bohaté zkušenosti snad se všemi zvířaty, doma choval množství ptáků, koček i psů. Pozorováním a zkoumáním chování hus přišel na jistou periodu v životech zvířat, ketrou nazval imprinting. Je to v podstatě vtištění, vpečeťování - rychlá forma učení, která probíhá v průběhu senzitivní periody (v rané fázi ontogeneze), kdy je jedinec vůči tomuto typu učení velmi vnímavý. 
     V této knize autor vypráví o svém vztahu ke zvířatům obecně, nejvíce se ale zmiňuje o svých psech, především o své fence špice Stazi. Popisuje pravděpodobný původ psa, jak vůbec začalo soužití člověka se psem, věnuje se problematice výchovy psa, vztahu dětí se psy, způsobům psího dorozumívání. Čte se to moc hezky, vše je psáno formou vyprávění a čtenář se v příbězích dozvídá "vědecké" informace.
     Ačkoli si díla Konrada Lorenze velmi cením, je ale pravda, že na sklonku života, když psal tuto knihu, se už v jistých věcech trošku mýlil... Předkem psa například nebyl šakal, jak Lorenz uvádí, ale vlk a nejspíše Vlk indický Canis lupus pallipes a Canis lupaster. Také píše, že když chceme psa potrestat, máme ho popadnout za šíji, zvednout do výšky a zatřepat jím. Sice sám píše, že je to nejúčinnější a nejpřísnější potrestání psa, ale to tedy opravdu NEJPŘÍSNĚJŠÍ je... Pokud byste to prováděli moc často, pes by se vás mohl začít bát a ničíte si tím pouto mezi sebou... Nebo popisuje, jak se učí povel lehni: Přivedeme psa na suchou louku, potom ho v šíji a v bedrech přitlačíme k zemi. Nevadí, použijeme-li napoprvé trochu násilí. Některým psům budeme muset podrazit přední nohy a jakmile je budou mít na zemi, přitlačíme rukou na záď a pes leží.“ To už bych v dnešní době opravdu neradila praktikovat! Je naprosto zbytečné něco po psovi vymáhat násilím. Natož tak lehký cvik, jako je lehni. Stačí mu dát před čumák kousek něčeho dobrého a diagonálně vést ruku jakoby do psa, který si krásně předpisově lehne. Nebo ho prvně dát do sedu tím, že mu granulku dáme nad čumák a až si sedne, stáhnete jí k zemi, aby se položil. Nebo počkáme, až si lehne sám a klikáme! Jestli se chcete dozvědět víc o cvičení s klikrem, koukněte do katerogie Klikr trénink.
     Jinak je kniha opravdu zajímavá, čte se hezky a toto vydání je navíc doplněno původními perokresbami autora, které stojí za zhlédnutí. 
Vydalo nakladatelství Granit, v roce 1997
Běžná cena je 129 Kč.

Žádné komentáře: